Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Historie fotbtbalu v Čížkovicích

Po dlouhém hledání a pátrání po informacích o založení fotbalu v Čížkovicích se nám až v roce 2006 podařilo získat písemnosti, které se o vzniku fotbalového mužstva zmiňují. Krátká zmínka o fotbale byla zapsána ve farní knize, kde byly tyto zápisky objeveny. Není tam mnoho údajů, nicméně pro nás je důležité, že jsme zjistili potřebná data. Zmínka o prvním založení fotbalového týmu v Čížkovicích se datuje od r. 1930, kdy byl založen německý tým, kde hráli i Češi a to pod názvem Deutscher Sportklub. Další poznatky jsou, že ještě v roce 1934 byl předsedou Karl Spitz.            

V březnu roku 1932 se český tým osamostatnil a zaregistroval se pod názvem Sportovní Klub Viktorie Čížkovice a svou činnost nepřerušeně provozuje dodnes. Podařilo se nám zjistit, že v roce 1934 byl předsedou Viktorie jistý pan Voženílek a jednatel p. Handreich Josef.  Kdo byl jeho zakladatelem a jeho první hráči se nám bohužel zjistit nepodařilo. V roce 1952 došlo ke změně názvu klubu na TATRAN Čížkovice. V roce 1993 byl název přejmenován zpět na původní  VIKTORIE, jen s tou změnou, že to již není SK, ale FK ( Fotbalový Klub ). V roce 1998 byly postaveny nové kabiny a v tomto období prošloa rekonstrukcí i hrací plocha. Rok 2008 byl rokem, kdy se okolo hřiště pokácely staré a nebezpečné topoly . Byla provedena výsadba nových stromů a zabudována vstupní závora. Celá plejáda obětavých lidí, kteří ve svém volném čase fotbal zde v Čížkovicích od doby založení FK dělali, tzn. trenéři, funkcionáři, hráči a všichni co měli s fotbalem co do činění si zaslouží veliké poděkování. Vždyť dodnes je to stále jedna z nejvýznamějších sportovně - společenských organizací v obci. Na hřišti se při fotbalových zápasech schází velká spousta lidí a to nejen fanoušků fotbalu všech generací.                       

Konají se zde také kulturní programy pod "pergolou", která byla v roce 2009 postavena pro společné akce jako jsou pouťové oslavy, dětský den, pálení čarodejnic. Dále zde vystupují známi herci a zpěváci, programy pro děti atd. K dnešnímu datu 2009 FK Viktorie Čížkovice sdružuje v kategoriích : přípravka, žáci, dorostenci, muži a stará garda na 90 aktivních hráčů, 14 trenérů - činovníků a na dvě stovky členů. Nejvyšší soutěž v Čížkovicích se hrála II. třída - okresní přebor, tam se muži naposled probojovali v ročníku 2005 - 2006. V roce 2009 jsme opět sestoupily do III. třídy, když náš tým prošel generační výměnou a doplnili jsme "Áčko" svými odchovanci z dorostu. V září r.2010 jsme svépomocí dobudovali a zprovoznili osvětlení části hrací plochy a proběhla rekonstrukce zařízení společenské místnosti v kabinách. Sezona 2013-2014 byla pro Viktorku úspěšná, neboť po několikaterém pokusu postoupit zpět do II.třídy se to konečně podařilo a postoupili jsme s týmem, který byl složen z našich odchovanců, vyjma brankáře. Nyní ale  s většími obavami vyhlížíme budoucnost, jelikož jsme pro nezájem hráčů  museli odhlásit ze soutěže oddíl dorostu a žáků. V této době je to problém celorepublikový, že mládež má zcela jiné zájmy než sport. To znamená, že ve Viktorii jsou v této době - podzim 2014 tyto oddíly : ml.přípravka, muži a stará garda.